Bransoletka z łańcuszka i taśmy perełkowej
Prezentujemy sposób na wykonanie naprawdę efektownej bransoletki przy niewielkim nakładzie materiałów i czasu :) ta bransoletka uda się każdemu!
Do jej wykonania potrzebować będziesz:
- łańcuszka w wybranym kolorze - dwóch odcinków, każdy o długości równej obwodowi nadgarstka (my użyliśmy łańcuszka AZD 01046)
- wybranej taśmy perełkowej lub cyrkoniowej (my użyliśmy taśmy perełkowej AZD 01652) - jednego odcinka o długości równej obwodowi nadgarstka
- sznurka, tasiemki, wstążeczki - o niezbyt dużej szerokości (optymalnie 3-4mm), tak aby swobodnie mieścił się w odstępach na taśmie; potrzebujemy odcinka o przynajmniej 2,5-krotnej długości w stosunku do długości łańćuszka (my skorzystaliśmy z metalizowanego srebrnego sutaszu SZN 00549)
- końcówek dobranych do szerokości tasiemki - w naszym przypadku były to zaciski AZD 00192
- zapięcia, np. AZD 00955
- ogniwek, np. AZD 01110
- kleju, polecamy klej jubilerski Hasulith
- nożyczek i szczypiec, z jakimi lubisz pracować
- bardzo wygodnie pracuje się przy użyciu maty do rękodzieła
- przyda się też przezroczysta taśma klejąca do zabezpieczenia końcówek sznurka, lub też zapalniczka do przytopienia końców (nie wszystkie sznurki dają się przytapiać!)
Masz już wszystko? To przystępujemy do pracy :)
1. Na pocżątku zabezpieczamy taśmą klejącą (lub poprzez nadtopienie końcówek) końce sznurka, którym będziemy owijać taśmę. Sznurek (wstążkę itd.) będziemy przewlekać przez oczka łańcuszka, zabezpieczone końce nie będą się rozwarstwiały, co znacznie ułatwi pracę.
2. Następnie przewlekamy sznurek przez pierwsze oczko każdego z łańcuszków, jak na poniższym zdjęciu:
Nie musimy wyciągać końca sznurka daleko, wystarczy kilka centymetrów, tak aby można było zawiązać supeł - łączymy nim pierwsze oczka obydwu łańcuszków. Ten krótszy koniec sznurka i tak później zostanie przycięty.
3. Następnie zaczynamy przeplatać sznurkiem łańcuszek, w tym celu najpierw przekładamy dłuższą część sznurka pod spodem, aby móc przeciągnąć go przez oczko od spodu ku górze, tak jak pokazuje strzałka na drugim zdjęciu.Wybieramy sobie wygodny kierunek pracy - od lewej do prawej, lub od prawej do lewej. W naszym przypadku przeciągaliśmy sznurek od prawej do lewej strony.
4. Przeciągamu sznureczek do góry do końca, następnie na wierzch łańcuszków przykładamy wybraną taśmę perełkową i przytrzymujemy ją mocno palcami, po czym od góry owijamy sznurkiem to cienkie, ruchome metalowe łączenie, które znajduje się pomiędzy dwoma perełkami w oprawie - również na drugim zdjęciu pokazaliśmy strzałką kierunek ułożenia sznurka:
Starając się utrzymać napięcie sznurka (w miarę możliwości oczywiście; i tak później naciągniemy go mocno) przekładamy znów koniec sznurka przez oczko drugiego łańcuszka i przeciągamy sznurek w dół do końca, aż mocno zaciśnie się na metalowym łączeniu między dwoma perełkami w taśmie, tworząc w ten sposób pierwszą część naszego splotu, który od tej pory będziemy powtarzać dokładnie w taki sam sposób.
Zawsze przeplatamy sznurek przez najbliższe wolne oczko łańcuszka, w jednym kierunku. Zaczynamy od spodu, wychodzimy sznurkiem "na górę" łańcuszka, przekładamy go nad taśmą perełkową, tak aby sznurek po ściśnięciu znalazł się pomiędzy dwiema kolejnymi perełkami i znów od góry łańcuszka znajdującego się po drugiej stronie perełek przechodzimy w dół. I tak aż do końca :)
5. Każdy kolejny krok wygląda tak samo: przekładamy koniec sznurka od spodu przez oczko jednego łańcuszka, przeciągamy sznurek nad taśmą perełkową - pomiędzy dwiema perełkami i znów przekładamy przez kolejne oczko drugiego łańcuszka, od góry do dołu:
6. ... i znów, od dołu ku górze przez łańcuszek, nad perełkami i przez łańcuszek od góry do dołu...
7. Od spodu praca powinna wyglądać tak:
8. W miarę postępu wszystko zaczyna bardzo ładnie się zapowiadać :)
9. Gdy dojdziemy do końca plecionki, czyli zostaną nam ostatnie wolne oczka łańcuszków, musimy zabezpieczyć sznurek tak jak na samym początku pracy - zawiązując supeł. Łączymy więc ostatnie ogniwka sznurkiem...
10. Ostatnie oczko ustawi nam się równo dopiero gdy przewleczemy przez nie sznurek:
11. W tym wyjątkowym przypadku ponownie przechodzimy sznurkiem między perełkami, pomimo, że już raz w tym miejscu były one oplecione:
12. Obracamy pracę na drugą stronę i tam wiążemy na sznureczku mocny supeł:
13. Następnie obcinamy wystającą część taśmy perełkowej - nie będzie nam już potrzebna. Obcinamy ją za perełką, która znajduje się tuż za ostatnim oplotem ze sznurka. Obcinamy również sznurek, zostawiając dosłownie ok. 1 cm jego długości. Tak samo przycinamy sznurek z drugiej strony - tam, gdzie zaczynaliśmy plecionkę.
14. Teraz możemy wkleić końce sznurka w metalowe końcówki. W razie potrzeby przy zaciskaniu końcówek pomagamy sobie szczypcami. Zostawiamy klej do porządnego wyschnięcia i związania (w przypadku Hasulithu warto zostawić go do wyschnięcia na całą noc).
15. Montujemy ogniwka oraz karabińczyk...
16. ...i właściwie bransoletkę mamy już gotową :)
Efektowna, a jakże prosta i szybka w wykonaniu!
W ten sam sposób możemy wykonać bransoletkę z taśmą cyrkoniową, zamiast takiego sznurka można użyć cienką wstążkę, inny rodzaj sznurka, zwiniętą cienką koronkę, rzemyk... możliwości jest naprawdę wiele.
Do kompletu można zrobić naszyjnik!
Możesz również nie montować końcówek i zapięcia, tylko zostawić dłuższe końce sznurka (rzemyka) i wiązać bransoletkę dopiero na nadgarstku.
Życzymy owocnej twórczości :)