Jak zrobić biżuterię z Sutaszu
Katarzyna Biedrycka uczy: Biżuteria z Sutaszu
Kurs na biżuterię z sutaszu zaprojektowała i opracowała specjalnie dla nas Pani Katarzyna Biedrycka. Prace można na bieżąco oglądać na jej blogu:
http://artbizuu.blogspot.com/ (link)
Wszystkie fotografie, które zostały zawarte w tutorialu wykonał Pan Dawid Kansik. Całkowity opis oraz pomysł na stworzenie arcydzieła, wykonała Pani Katarzyna Biedrycka. Elementy te, są zatem własnościami autorów i zabrania się kopiowania i wykorzystywania ich bez zgody twórców.
Czas zacząć!
"Potrzebne materiały:
- sznurki sutasz w różnych pasujących do siebie kolorach i odcieniach, o długości zależnej
od planowanego wykorzystania,
- igły: uniwersalne i długie- cienkie do przewlekania i przyszywania koralików,
- nici: jedwabne (bardzo delikatne ale polecam), bawełniane- dobre , żyłkowe (bardzo
wytrzymałe, ale trzeba w ich przypadku uważać na siłę z jaką zaciąga się szew, a ich wada
jest to ze bardzo się plączą ),
- różnego rodzaju kamienie: szklane, minerały, plastikowe etc. , najlepiej płaskie z otworem
przechodzącym poziomo przez środek, tak aby można go było
przyszyć do filcu,
- filc: grubszy potrzebny do pierwszego etapu pracy tj, przyszywania pierwszych sznurków i
przytwierdzenia „kamienia” i cieńszy do wykończenia tj. przyklejenia go z tyłu w celu
zasłonięcia końcówek sznurków i szwów,
- koraliki w wielu kolorach i rozmiarach, do wszywania między sznurki sutasz albo
ozdobnego wykończenia pracy,
- półfabrykaty typu: bigle, ogniwka, krawatki itp. do wykończenia biżuterii,
- nożyczki, do wycięcia kształtu z filcu do ostatniego etapu wykańczania pracy,
- pisak
- klej, najlepiej taki który po wyschnięci staje się przeźroczysty i nie musi długo schnąć,
- odrobina twórczej wyobraźni, umiejętności manualnych i duuuuużo cierpliwości :)
Krok pierwszy- mocowanie kamienia do filcu.
Przed rozpoczęciem pracy nad haftem sutasz warto stworzyć sobie w wyobraźni ogólny zarys projektu biżuterii: określić formę: broszka , kolczyki itp. , zawęzić kolorystykę i wybrać obszywany kamień/ koralik. Dla osób które zaczynają przygodę z sutaszem, polecam wybrać koralik płaski i nie za duży.
Kamień przytwierdzamy do filcu/ poliestrowej włókniny. W zależności od kamienia/koralika, można to zrobić w dwojaki sposób:
1. przyszyć koralik do filcu, korzystając z wydrążonego w nim otworka,
2. przykleić kamień do filcu, najlepiej klejem który po wyschnięciu staje się przeźroczysty.
Filc do którego przytwierdzamy koralik powinien być nieco grubszy od tego, którym będziemy wykańczać gotowy już element biżuterii stworzonej techniką haftu sutasz.
Ważne by kawałek filcu był większy od kamienia. Po dokładnym wyschnięciu kleju należy obciąć nadmiar filcu zgodnie z kształtem kamienia, pozostawiając ok. 1,5 mm krawędzi.
Krok drugi- przyszywanie pierwszego sznurka/sznurków.
Do wykonania kroku drugiego potrzebne nam będą:
- sznurki sutasz: 6 kawałków o długości ok. 15-20cm : 4 jasnozielone + 2 khaki,
- kamień wcześniej przytwierdzony do grubego filcu,
- uniwersalne nici, nie za grube; łatwiej szyje się igłami nieco dłuższymi od standardowych,
- nici: dla potrzeb instruktażu wybrałam nici ciemne; szyjąc biżuterię warto mieć na uwadze,
żeby nić nie odróżniała się od sznurka przez który będzie przeszywana.
Nawlekamy nitkę na igłę i zaczynamy…:)
Obszywanie kamienia zaczynamy od przewleczenia igły przez środek wszystkich sznurków, równo w 2/3 ich długości, tak by długość sznurka 1/3 starczyła na obszycie w kolejnych etapach pracy małych koralików, a długość 2/3 była wystarczająca do obszycia kamienia oraz dodatkowych dwóch koralików ( krok trzeci ).
Ważne aby igła zawsze przychodziła przez środek sznurka, między dwoma jego kanalikami!!
Po kilkukrotnym zszyciu sznurków w jednym miejscu, dzielimy je na dwie grupy (po trzy sznurki). Następnie zgodnie z ilustracjami przeszywamy jedną grupę, raz od wewnątrz raz od zewnątrz. W trakcie ok. trzeciego przeszywanie sznurków od zewnątrz igłę wbijamy w filc. Powtarzamy „przyszywanie z zewnątrz i od wewnątrz” z tą zmianą , że igłę wbijamy nie tylko przez sznurki, ale również przez filc. Czynność powtarzamy do momentu kiedy nie obszyjemy połowy kamienia. Obszywając drugą połowę kamienia, powtarzamy wszystkie etapy pracy z drugą grupą sznurków.
W momencie kiedy dwie grupy sznurków znów się połączą, zszywamy wszystkie sznurki, przekładając igłę przez to samo miejsce, przez środek sznurków.
Krok trzeci- doszywanie dużych koralików:
Kolejny etap tworzenia to wybór koralików i doszycie ich do wcześniej przymocowanych sznurków.
Przyszywanie koralików rozpoczynamy od ponownego rozdzielenia wszystkich sznurków na dwie grupy, przyłożenia koralika do miejsca zagięcia sznurków oraz wbicia igły od stronny wewnętrznej, przez filc i środek sznurków, w kierunku zewnętrznym. Wyjmując igłę na zewnątrz nakładamy na nią koralik i przewlekamy przez niego igłę z nitką.
Zawijamy naokoło koralika dalszy ciąg sznurków i przeszywamy go powtórnie przechodząc igłą przez środek sznurków, otwór w koraliku i filc w środku tyłu. Czynność tę powtarzamy 2-3 krotnie.
Kiedy igła wyląduje na zewnątrz koralika, przeszywamy kilkukrotnie same sznurki, jednocześnie zawijając je wokół koralika tak, żeby koniec sznurków wylądował z tyłu kolczyka, na filcu. Końce sznurków jednej grupy zszywamy ze sobą i przyszywamy do filcu, końcówki obcinamy.
Czynność powtarzamy w przypadku 3 kolejnych koralików.
Krok czwarty doszywanie sznurków:
Do wykonania kroku czwartego potrzebne będą nam kolejne kawałki sznurków, o długości ok 15-20cm, tym razem w kolorach : miodowym, brązowym jasnym i brązowym ciemnym.
Odmierzamy środek sznurków i zszywamy je ze sobą w jednym miejscu.
Wbijamy igłę w filc, i wyjmujemy między dwoma ”uszkami”, które powstały w trakcie realizacji poprzednich etapów, po wszyciu koralików. Następnie przyszywamy sznurki, trzy jednocześnie, dbając aby za każdym razem igła przechodziła równiutko przez ich środek, raz wbijając igłę z zewnętrz raz od wewnątrz, przesuwając się w kierunku końca sznurków, wokół krawędzi formy powstałej w wyniku poprzednich etapów.
Czynność powtarzamy dla obu stron.
Krok piąty- zakręcanie sznurków:
Kiedy chcemy zakończyć przyszywanie sznurków w ozdobny sposób, możemy wykonać tzw. „ślimaka”.
Trzymając wszystkie sznurki w palcach, staramy się na razie bez przeszywania, spiralnie je zawinąć. Po nadaniu im kształtu ślimaka przechodzimy do etapu zszywania go. Zaczynamy od wbicia igły w centralne miejsce ślimaka i wyjęcie jej po zewnętrznej stronie. Ważne, by odległości między kolejnymi szwami na zewnątrz były większe od wewnętrznych co ilustruje zdjęcie nr 2 i 3. Takie szycie powoduje że sznurek sam się zawija.
Etapy przyszywanie dokładnie ilustrują fotografie: 4216761 do 4216780 Czynność powtarzamy za każdym razem kiedy chcemy uzyskać efekt ”ślimaczka”.
Krok szósty - przyszywanie małych koralików:
W tym kroku inspirację zaczerpnęłam z kursu Pani Ewy Walczak o hafcie koralikowym (link) oczywiście za jej zgodą. Wykorzystałam ścieg "murek". Zgodnie ze szkicem, koraliki przyszywamy z obu stron.
Krok siódmy - przyszywanie kolejnych sznurków:
Po przyszyciu wszystkich sznurków, doszyć należy również koraliki drobne na zewnątrz, w celu upiększenia kolczyka.
Krok ósmy- podklejenie filcem:
Zanim podkleimy kolczyk filcem, należy przymocować bigiel. Przeszywamy sznurki w miejscu, w którym kolczyk ma posiadać uchwyt nakładając najpierw dla lepszego efektu oraz silniejszego splotu dwa koraliki. Następnie, ponownie przekłdamy przez koraliki oraz sutasz igłę i dopiero za trzecim razem dokładamy bigiel. Tutaj, równiez przeplatamy nitkę ok 3 razy, aby splot był mocny i kolczyk zbyt szybko się nie urwał.
Do wykończenia biżuterii stworzonej techniką haftu sutasz potrzebujemy filcu/ naturalnej skóry lub innego rodzaju tkaniny/materiału który się nie kosmaci, jest wytrzymały i nadaje do spełnienia tego typu funkcji.
Nakładając klej na tylną stronę wykonanego elementu biżuterii trzeba uważać, aby nie nałożyć go zbyt dużo- żeby po przyłożeniu filcu, klej nie przesiąkł- oraz żeby klej nie przelał się na drugą stronę między koralkami.
Po nałożeniu kleju, należy odczekać chwilę, po czym przykładamy filc, przyciskamy dokładnie „raz koło razu” i czekamy do wyschnięcia.
Kiedy klej już wyschnie, obcinamy nadmiar filcu zgodnie z kształtem elementu biżuterii, uważając by nie naruszyć krawędzi ostatniego sznurka.
KOLCZYKI GOTOWE :)
Podobną techniką można zrobić również wisior. Aby było łatwiej, należy opracować sobie etapy tworzenia dzieła:
- Obszycie kamienia.
- Przyszycie dużych koralików.
- doszywanie kolejnych sznurków.
- doszycie kolejnego koralika.
- Zawijanie „ślimaków”.
- Doszywanie kolejnych sznurków.
- Obszywanie koralikami.
- Doszywanie sznurków do rzędów koralików.
- Zakręcania sznurków i zszywanie ich.
- Zrobienie i doszycie krawatki.
- Wykończenie –podklejenie filcem.
Robienie krawatki.
Tradycyjnym sposobem wykończenia wisiorka, tak aby można go było powiesić jest przymocowanie gotowej krawatki.
Ja proponuję wykonanie krawatki samodzielnie. Wystarczy przygotować kilka króciutkich sznureczków w dopasowanej do całości kompozycji, kolorystyce, złożyć je na pół i pozszyć końce. Następnie należy przyszyć je w górnej części tyłu wisiorka, a przyklejając filc, mieć na uwadze fakt, że trzeba w nim zrobić otwór na naszą krawatkę.
OTO CAŁY KOMPLET:"