SZNUR SZYDEŁKOWO-KORALIKOWY PROSTY
W poniższym kursie pokażemy, jak zrobić bransoletkę z koralików na szydełku - tzw. sznur szydełkowo-koralikowy.
Dzięki opanowaniu tej techniki możesz tworzyć piękne bransoletki i naszyjniki we właściwie nieograniczonej gamie kolorów, wzorów, grubości...
Zapoznaj się z podstawowym sposobem tworzenia koralikowego "węża" na szydełku. Do wykonania swojego pierwszego sznura będziesz potrzebować:
- szydełko - na początek proponujemy szydełko o grubości 1mm (gdy dojdziesz do większej wprawy, pewnie zechcesz zmienić szydełko na cieńsze, zwłaszcza przy pracy z bardzo drobnymi koralikami)
- mocną nić, szczególnie polecamy nici Talia 30 w wielu kolorach w dużych nawojach
- możliwie cienkie igły do nawlekania koralików (tutaj rozmiar 12 - nadają się nawet do bardzo drobnych koralików)
- oraz wybrane koraliki
Na początek proponujemy użyć koralików w tym samym rozmiarze (np. rozm.11, czyli ok. 2.1mm) w kilku kolorach, aby łatwiej było nam ocenić prawidłowość wykonywania sznura. Do naszego kursu wykorzystaliśmy koraliki o wielkości ok. 2mm w trzech kolorach: czarnym, hematytowym i malinowym.
Dla uzyskania najładniejszych efektów - aby sznur był naprawdę równy - warto użyć takich koralików jak Toho czy Miyuki.
Istnieje też specjalny program komputerowy przeznaczony do projektowania schematów sznurów koralikowo-szydełkowych. Można go pobrać tutaj.
Zaczynajmy więc!
1. Na początku musimy nawlec na nitkę potrzebne koraliki. Generalnie należałoby od razu nawlec wszystkie potrzebne koraliki, ale istnieje sposób na dodanie nowej nici (przydatny np. sytuacjach, gdy pomyliliśmy się przy nawlekaniu wzoru, lub gdy sekwencja jest na tyle długa, że przesuwanie kilku metrów koralików po nici byłoby niewygodne). Skąd wiadomo, ile koralików należy nawlec? jest bardzo prosty przelicznik: należy pomnożyć długość sznura w cm, jaką chcemy osiągnąć, przez ilość koralików w rzędzie, jaką będziemy przerabiać - otrzymamy ilość cm koralików, jaką należy nawlec. Przykładowo, chcemy otrzymać sznur o długości 16cm, a wykonujemy wzór na 5 koralików w rzędzie (jak w naszym kursie). Musimy więc nawlec 80 cm koralików (można zawsze nawlec je z małym "zapasem").
2. Gdy już mamy nawleczoną odpowiednią ilość koralików, możemy przystąpić do rozpoczęcia pracy. Pierwsze oczko wykonujemy w następujący sposób: w odległości kilkunastu cm od końca robimy pętelkę - krótszy koniec nitki przekładamy nad dłuższym, następnie zawijamy go pod spód powstałej w ten sposób pętelki, jak na poniższych zdjęciach:
a) krótszy koniec nitki przekładamy nad dłuższym na bok
Dla większej jasności, zaznaczyliśmy na żółto dłuższy odcinek nitki, a na czerwono jej krótszy koniec:
b) następnie ten krótszy koniec przekładamy pod całą powstałą pętelką pod spodem:
Ponownie dla lepszego zrozumienia zdjęcia zaznaczyliśmy dłuższą część nitki kolorem żółtym, a na czerwono zaznaczony jest ten krótszy odcinek, który przekładamy pod całą pętelką:
c) Następnie umieszczamy szydełko pod nitką znajdującą się w środku pętelki
i wyciągamy nitkę do góry, lekko zaciskając, aby powstało oczko:
3. Możemy teraz zacząć szydełkowanie z koralikami. Niektórzy wolą najpierw zrobić łańcuszek bez koralików, ja wolę od razu zaczynać pracę z koralikami.
Zsuwamy kilka koralików bliżej szydełka. Do każdego oczka łańcuszka będziemy kolejno zsuwać po jednym koraliku. Możemy dla wygody trzymać koraliki tuż za palcem, przez który mamy przełożoną nić, na niciach Talia koraliki nie ślizgają się zbytnio, więc możemy również zostawić je jeszcze bliżej szydełka, jak na poniższym zdjęciu i nie będą nam przeszkadzały w precyzyjnej pracy.
Nić z koralikami wygodnie jest owinąć trochę wokół srodkowego palca, a opierać na palcu wskazującym, jednak każdy może mieć własny, najwygodniejszy do pracy sposób.
a) Do wykonania pierwszego oczka z koralikiem zsuwamy jeden koralik możliwie blisko szydełka
b) nabieramy szydełkiem nić tuż za koralikiem
i tę złapaną szydełkiem nić musimy przeciągnąć przez pierwsze stworzone oczko, zgodnie ze strzałką na poniższym zdjęciu:
Tak powinno wyglądać pierwsze oczko łańcuszka wykonane z dodatkiem koralika:
4. Każde kolejne oczko wykonujemy w identyczny sposób:
a) zsuwamy po nici najbliższy koralik
b) nabieramy szydełkiem nić tuż za koralikiem
c) przeciągamy nić przez ostatnie powstałe oczko
5. Gdy osiągniemy już tyle oczek, na jaką ilość koralików w rzędzie jest dany wzór (w naszym przykładzie będzie to 5 koralików w rzędzie), musimy nasz łańcuszek połączyć w kółko. To łączenie podobnie jak i cały sznur będziemy wykonywać tzw. oczkami ścisłymi.
a) sprawdzamy, czy nasz łańcuszek osiągnął już odpowiednią ilość oczek (nazywanych "liczbą koralików w rzędzie")
b) wbijamy szydełko pod koralikiem w pierwszym oczku naszego łańcuszka
c) koralik przesuwamy w prawo, tak, aby znajdował się za szydełkiem
d) mamy teraz dwa oczka nabrane na szydełku, zsuwamy najbliższy koralik...
e) ...nabieramy nitkę tuż za koralikiem...
f) ...i przeciągamy przez obydwa oczka, tworząc właśnie oczko ścisłe :)
6. Od tej pory koraliki przerabiamy właściwie spiralnie po stworzonym przed chwilą kółku. Każdy kolejny koralik przerabiamy w dokładnie ten sam sposób, w jaki wykonaliśmy oczko ścisłe przy łączeniu łańcuszka w koło:
a) wbijamy szydełko pod koralikiem
b) przesuwamy koralik za szydełko
c) zsuwamy najbliższy koralik i tuż za koralikiem nabieramy nić szydełkiem
d) przeciągamy nić przez obydwa oczka znajdujące się na szydełku
Podczas pracy nie odczujemy "przejścia" do "wyższego rzędu" - praca idzie spiralnie w górę, nie ma już dodatkowych łączeń, cały czas pracujemy w taki sam sposób.
7. Kilka pierwszych okrążeń wydaje się często niemożliwymi do wykonania zwłaszcza dla początkującej osoby, jednak szybko zauważymy, jak ładnie i równo zaczynają się układać koraliki i w jaki sposób tworzą pożądany wzór:
Podczas pracy łatwo też jest zauważyć, że koraliki z rządka już przerobionego układają się pionowo (dzieje się to w momencie przesunięcia koralika za szydełko), a te z rządka nieprzerobionego będą "leżały bokiem" aż do momentu ich przerobienia.
Ostatni rządek koralików oglądany "z góry" powinien wyglądać tak:
Po przerobieniu dłuższego odcinka nasz sznur zaczyna nabierać uroku :)
Kontynuujemy pracę aż do skończenia się koralików lub do osiągnięcia pożądanej długości sznura. Aby zakończyć robótkę, ucinamy nić i wyciągamy jej koniec przez ostatnie wykonane oczko - praca będzie wystarczająco zabezpieczona. Można też po zakończeniu pracy z koralikami przerobić jeden rządek samą nitką bez koralików i wówczas uciąć nić i wyciągnąć ją do końca przez ostatnie oczko.
Gotowy sznur możemy zakończyć np. końcówkami do wklejania, miseczkami itd.
Do wklejania sznurów w metalowe końcówki polecamy wyjątkowo mocny niemiecki klej Hasulith.