BROSZKA - RÓŻA (FILCOWANIE NA SUCHO Z UŻYCIEM FOREMEK I MATY DO FILCOWANIA)
W poniższym kursie pokażemy, jak krok po kroku wykonać piękną broszkę z filcu. Broszka wykonana jest techniką filcowania na sucho - za pomocą igieł, z użyciem maty do filcowania i foremek do filcowania.
My wykonaliśmy broszkę w kształcie róży, ale w ofercie mamy także foremki do wykonania innych wzorów. Taką broszkę możemy przypiąć np. do torebki lub żakietu... albo podarować przyjaciółce :)
Wykorzystaliśmy do wykonania broszki:
- wełnę do filcowania w kolorach jasnozielonym, ciemnozielonym, jasnoróżowym i w kolorze brudnego różu;
- foremkę do filcowania z motywem róży
- przyrząd do filcowania na sucho z trzema igłami
- matę-szczotkę do filcowania na sucho
- oczywiście jeśli ma to być broszka, potrzebna będzie nam również baza-zapięcie do broszki
Do wykończenia niektórych elementów warto skorzystać także z pojedynczej igły - średniej lub najlepiej cienkiej.
1. Układamy foremkę na szczotce. Musimy wykonać po kolei pojedyncze elementy róży - płatki i listki, a później będziemy je łączyć ze sobą (również metodą filcowania).
2. Następnie w foremce umieszczamy wełnę. Jedno serduszko to jeden płatek róży, wybieramy więc kolor i wkładamy do foremki. Należy użyć takiej ilości wełny, aby luźno leżąc wypełniała foremkę po krawędź.
3. Zaczynamy filcowanie... Z pomocą przyrządu do filcowania, w którym umieszczone są 3 igły, pójdzie nam to szybko.
Filcowanie na sucho polega na nakłuwaniu wełny igłami; haczyki na ostrzach igieł splątują ze sobą włókna wełny podczas nakłuwania i przesuwania igły w górę i w dół; po chwili cierpliwego nakłuwania wełna jest już wstępnie sfilcowana.
4. Możemy zdjąć foremkę. Tak wygląda wstępnie ufilcowany pierwszy płatek naszej róży:
5. Włókna wełny podczas filcowania przechodzą na drugą stronę, wczepiając się trochę w matę. Musimy więc oderwać serduszko od maty, przełożyć je na drugą stronę i filcować jeszcze z drugiej strony.
6. W zależności od potrzeby, możemy jeszcze raz przełożyć płatek-serduszko na drugą stronę i mocniej ufilcować, tak aby płatek był w miarę gładki i bez wystających włókien. To świadczy również o jego trwałości.
Tak wygląda w pełni ufilcowany pierwszy płatek:
7. W taki sam sposób wykonujemy kolejne płatki; warto wykonać 2 małe, 4 średnie i 4-6 największych płatków. Mogą być wszystkie w jednym kolorze lub w kolorach mieszanych, my wykonaliśmy płatki różnokolorowe.
Jeżeli chcesz wykonać mniejszą różyczkę, mogą to być także tylko najmniejsze płatki (ok. 8 szt.)
A oto część przygotowanych przez nas płatków do wykonania różyczki:
8. Czas przystąpić do łączenia płatków ze sobą. Na początek dwa małe płatki; układamy jeden płatek na macie, a na nim drugi w taki sposób, aby lekko na siebie zachodziły brzegami, tworząc jakby motyla:
Następnie bierzemy do ręki nasz przyrząd do filcowania i nakłuwamy filc, aby obydwie warstwy połączyły się ze sobą. Filcujemy na całej długości gdzie stykają się ze sobą płatki.
Tak wyglądają połączone płatki:
9. Aby środek róży wyglądał realistycznie, należy teraz tę część płatka, która znajduje się po lewej stronie na dole, zagiąć do środka, i przyfilcować w miejscu zagięcia:
Po tej czynności, zaginamy również do środka tę część płatka, która znajduje się z prawej strony na dole, i również przyfilcowujemy pośrodku.
Tak wygląda ukończony środek róży:
10. W podobny sposób rozpoczynamy łączenie średnich płatków. Nakładamy jeden płatek na drugi i sfilcowujemy ze sobą stykające się krawędzie.
11. Następnie dokładamy trzeci płatek w taki sam sposób - aby lekko zachodził on na poprzedni, i podobnie jak wcześniej łączymy je ze sobą igłami:
12. Podobnie postępujemy z czwartym płatkiem, jednak oprócz tego, że powinien z lewej strony zachodzić na poprzedni płatek, to warto dla ładniejszego efektu również z prawej strony "schować" go pod płatkiem znajdującym się po prawej (tak jak zamykamy kartonowe pudełka).
Oczywiście płatki należy ze sobą połączyć filcując. Tak powstała druga warstwa płatków róży.
13. Czas na ostatnią, zewnętrzną warstwę płatków. My wykonaliśmy ją z pięciu największych płatków. Łączymy je identycznie, jak drugą warstwę.
14. Mamy już przygotowane wszystkie warstwy płatków i możemy przystąpić do ich łączenia.
15. Najpierw łączymy ze sobą warstwę największych i średnich płatków. Na macie do filcowania układamy ostatnią warstwę, a na niej warstwę środkową, i za pomocą pojedynczej igły lub przyrządu do filcowania łączymy warstwy ze sobą w środkowej części pracy.
16. Następnie dokładamy "pączek" - element, który wykonaliśmy z najmniejszych płatków, i również w środkowej części dofilcowujemy go do pozostałych płatków. Filcowanie tylko pośrodku sprawi, że nasz kwiat będzie trójwymiarowy i realistyczny.
Tutaj wygodnie będzie nam pracować także jedną igłą:
17. Dla urozmaicenia możemy również wykonać pręcik do naszego kwiatka... w tym celu potrzebujemy odrobiny np. żółtej wełny, z której formujemy niezbyt długie pasmo, a na jego środku zawiązujemy supełek, i układamy na macie do filcowania:
W miejscu supełka zaczynamy filcować; po chwili zawijając jeden z końców wełny na supełek, dofilcowując troszkę, po czym znowu zawijając odrobinę wełny (w ten sposób tworzymy małą kuleczkę na czubku).
Nakłuwamy igłami również pozostałą część wełny, tak aby stworzyć pręcik zaokrąglony na czubku:
Nadmiar wełny znajdującej się poniżej pręcika możemy urwać.
18. Tak przygotowany pręcik umieszczamy w samym środku różyczki i dofilcowujemy do całości.
19. Aby dopełnić całości, można także przygotować listki. Wystarczy wypełnić foremkę w kształcie listka zieloną wełną (my na ciemnozieloną wełnę dołożyliśmy odrobinę jasnozielonej, dla ciekawszego efektu) i filcować tak samo jak każdy z płatków.
20. Aby listek wyglądał bardziej trójwymiarowo, po sfilcowaniu go składamy go na pół wzdłuż, i przy dolnym końcu sfilcowujemy lekko ze sobą dwie połówki listka (na szerokości kilku milimetrów).
Gotowy listek wygląda tak:
Możemy wykonać jeden listek lub więcej; my zrobiliśmy dwa listki.
21. Listki należy dofilcować pod spodem róży. Podobnie jak w przypadku płatków, filcujemy tylko na pewnej powierzchni, aby listek mógł odstawać od reszty - tak jak w naturze. Najlepiej przyfilcować go przy samym środku róży, na długości ok. 1 cm.
22. Kiedy już dołączymy listki, wystarczy przykleić bazę do broszki.
A oto gotowa broszka!